TEATR „STOPA”

Molier - inna historia - przedstawienie Teatru Stopa

HISTORIA TEATRU

„Stopa” to amatorski teatr młodzieżowy w naszej szkole. W działaniach teatru mogą brać udział wszyscy zainteresowani uczniowie bez względu na profil klasy, do której uczęszczają. Przesłuchania chętnych odbywają się na początku roku szkolnego i służą rozpoznaniu zainteresowań i predyspozycji osób, które chcą brać udział w tego typu przedsięwzięciu.

Wspólna zabawa pod kierunkiem instruktora w teatrze szkolnym służy rozwijaniu zainteresowań uczniów oraz ich indywidualnych zdolności aktorskich, tanecznych, muzycznych, plastycznych, literackich. Praca skupia się na doskonaleniu warsztatu aktorskiego młodzieży w zakresie m. in. operowania głosem, improwizacji dramowych, poruszania się na scenie, świadomości ciała, tańca. 

Najistotniejszy wydaje się proces tworzenia spektaklu pobudzający możliwości kreacyjne młodych ludzi, którzy zgodnie z ideą teatru chcą „zostawić swój ślad”. Nazwa teatru jest pomysłem uczniów – obecnych maturzystów (2012) z klasy teatralno – filmowej.

Przedstawienia wystawiane są na profesjonalnych scenach warszawskich ośrodków kultury i teatrów, z którymi współpracuje szkoła np. z Teatrem Stara Prochownia.

Teatr – założony przez p. Małgorzatę Ciuchcińską – nauczycielkę języka polskiego, ma wieloletnią tradycję w naszej szkole, liczne spektakle i cykle zajęć warsztatowych prowadzonych przez tancerzy (Grace Studio). Spektakle wystawione przez teatr w ciągu ostatnich kilku lat to m. im „Iliada”, „Wesele”, „Tristan” (na podstawie powieści M. Kuncewiczowej) – spektakl zrealizowany pod kierunkiem p. Magdy Teresy Wójcik, „Rękopis znaleziony w Saragossie” (na motywach romansu J. Potockiego).

Molier - inna historia - przedstawienie Teatru Stopa

WARSZAWSKA NAGRODA EDUKACJI KULTURALNEJ 2017

W roku 2017 Teatr „Stopa” został laureatem Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej za projekt „Zostawić swój ślad”.

Chęć pozostawienia po sobie śladu, czyli wypowiadanie się na ważne dla młodzieży tematy w sposób, który zapadnie widzom w pamięć, była zawsze najważniejszą ideą teatru.

Pośród wszystkich poszukiwań teatrowi przyświeca myśl komediopisarza wszech czasów, Moliera, głosząca, że śmiech jest kluczem –  można dodać – kluczem do wszystkiego. Ważne  jest też umożliwienie młodym ludziom rozwijania ich pasji artystycznych – aktorskich, muzycznych, plastycznych i choreograficznych.

„Sen o miłości”

Aktorzy Teatru Stopa po przedstawieniu Sen o miłości

Romeo i Julia to chyba jedna z najbardziej znanych par w historii literatury. Wiele razy opowiadano ich dzieje sięgając do dramatu W. Szekspira. Czy można jeszcze wydobyć z ich tej historii coś oryginalnego? Czy klasyczne motywy mogą być jeszcze inspiracją? Otóż można.

Teatr szkolny „Stopa” 18 kwietnia 2013 roku zaprosił nas na przedstawienie zatytułowane Miłość jest snem.

W spektaklu senna rzeczywistość przeplatająca się z wizją współczesnego, realnego świata, co chwilę przypominała o swoim literackim pierwowzorze. Przedstawienie wyreżyserowane przez panią Małgorzatę Ciuchcińską dotyczyło jednak przede wszystkim problemów współczesnej młodzieży – pierwszych miłości, szkoły, nauczycieli i rodziców.

W bliskiej nam codzienności, a jednocześnie w baśniowym miejscu Romeo spotyka Julię. I nie chce poprzestać na jednym spotkaniu. „Jak cię odnajdę?” – pyta – „Już mnie odnalazłeś” – odpowiada Julia, i od tej pory para nie zdoła niknąć tragicznego losu. Dwa zwaśnione rody, ich sprzeczki, zatargi, ambicje rodziców, konflikty w szkole boleśnie wpływają na życie tej dwójki. Brak wierności oryginałowi tej historii dał świeże spojrzenie na całą sytuację młodych, zagubionych ludzi.

Wielkie brawa należą się młodym aktorom – uczniom klasy Id i Ie, którzy doskonale wywiązali się z powierzonych ról; postacie, które stworzyli, były przekonywujące i prawdziwe. Wystąpienia taneczne i piękna muzyka dodały lekkości odrealnionej wizji świata – miłość to sen, z którego obudzono bohaterów w sposób gwałtowny, gdzie przyszło im się zmierzyć z konsekwencjami rzeczywistych problemów.

Zakończenie sztuki prowokowało do refleksji, o czym świadczyły rozmowy po spektaklu ciągnące się do późnego wieczora.

MARTYNA POMORYN

„Marzenia się spełniają”

Andrzej Seweryn, pani Małgorzata Ciuchcińska i Aktorzy Teatr Stopa na scenie z dyplomami

Z wielką satysfakcją pragniemy poinformować, że spektakl teatru „Stopa” pod tytułem Damy i huzary w reżyserii p. Małgorzaty Ciuchcińskiej dostał się do II etapu prestiżowego konkursu przeznaczonego dla młodzieżowych grup teatralnych ze szkół ponadgimnazjalnych i domów kultury z terenu Mazowsza. Grupa młodzieży naszej szkoły jest jedynym finalistą reprezentującym warszawskie licea. Z wielką przyjemnością gościliśmy w murach szkolnych jury konkursu, które obejrzało spektakl finałowy „na żywo” 19 grudnia 2013 r. W skład jury konkursowego, które zaszczyciło nas swoją obecnością weszli wybitni aktorzy polskiej sceny – Dyrektor Teatru Polskiego p. ANDRZEJ SEWERYN i p. GRAŻYNA BARSZCZEWSKA oraz Dyrektor Artystyczny p. Jarosław Gajewski, a także przedstawiciele Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Po obejrzeniu spektaklu mistrzowie sceny wypowiedzieli się na temat przedstawienia z wielką serdecznością dziękując wszystkim twórcom – przede wszystkim licznej grupie młodzieży (18 osób) za ogromny wkład pracy i zaangażowanie w tworzenie widowiska opartego na twórczości znakomitego polskiego komediopisarza Aleksandra Hrabiego Fredry w 220 rocznicę jego urodzin. Wypowiedzi nawiązujące do wspólnego pielęgnowania piękna dziedzictwa narodowego oraz dbania o język i słowo będące narzędziem pracy aktora – artysty stają się dla nas szczególnie cenne, ponieważ zostały wypowiedziane przez twórców, którzy mają w dziedzinie dbałości o język polski ogromne zasługi. Jury zwróciło także uwagę na wartości wychowawcze pracy zespołowej w teatrze, dało cenne wskazówki amatorom aktorstwa i tańca.

Główną nagrodą festiwalu jest możliwość wystawienia spektaklu na scenie Teatru Polskiego w Warszawie oraz warsztaty teatralne prowadzone przez mistrza Andrzeja Seweryna.

Wszyscy finaliści (pięć zespołów) będą mogli wziąć udział w uroczystej gali finałowej przygotowanej specjalnie dla uhonorowania laureatów.

“Belle epoque”

Przedstawienie Belle Epoque

Spektakl Belle epoque w wykonaniu aktorów teatru Stopa został wyróżniony podczas Warszawskiego Festiwalu Teatralnego Młodych w Starej Prochowni w Warszawie.

20 marca 2015 w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie odbyła się premiera spektaklu Belle epoque w wykonaniu aktorów teatru Stopa. Przedstawienie zostało przyjęte owacją na stojąco.

Film z przedstawienia „Belle epoque”

„Molier – inna historia”

Molier - inna historia - przedstawienie Teatru Stopa

Spektakl Molier – inna historia powstał na podstawie biografii oraz fragmentów tekstów Jana Baptisty Poquelina Latający lekarz i Mizantrop (w przekładzie Tadeusza Żeleńskiego Boya).

Prawdopodobnie około roku 1645 Molier wraz z grupą teatralną założoną z  Magdaleną Bejart opuszcza niegościnny Paryż i udaje się na wieloletnią wędrówkę po Francji. Początki grupy o niefortunnej nazwie Teatr Znakomity owiane są legendą i domysłami biografów zajmujących się losami komediopisarza, którego twórczość dziś zyskuje miano europejskiego dziedzictwa.

Spektakl Molier – inna historia podejmuje próbę wypełnienia tych białych plam i opowiedzenia o życiowych wyborach i motywacjach młodych ludzi, którzy stanowili nieustannie zmieniający się skład trupy teatralnej Moliera jeszcze przed wyjazdem z Paryża.

To historia opowiedziana na nowo,  prawdopodobna, dopowiedziana…

Z takich właśnie improwizacji na temat postaci historycznych powstał spektakl. I mimo, że bohaterami tej historii byli ludzie o wątpliwej reputacji, bywało, że mieli za sobą traumatyczne przeżycia,  wiązało ich jedno – chcieli żyć i mieć wpływ na swoje życie.

Źródłem spektaklu są również wspaniałości i bogactwo sztuki baroku oraz  francuskiego klasycyzmu – rzeźby, malarstwa G. de La Tura, muzyki J.B. Lully i innych kompozytorów z czasów panowania Ludwika XIV we Francji.

“Następna stacja rewolucja”

Przedstawienie Teatru Stopa "Następna stacja rewolucja"

„Spektakl „Następna stacja, rewolucja” powstał na podstawie drobnych utworów Sławomira Mrożka „Jeleń” i „Imieniny”. Przedstawienie jest próbą nowego spojrzenia na uniwersalne mechanizmy rządzące społeczeństwem. To przede wszystkim spektakl o idei, która bywa jak nóż. Można ostrzem zabić człowieka, ale można również pokroić nim chleb i nakarmić ludzi. Premiera odbyła się 22 października 2015 na Scenie Staromiejskiej SCEK.
W obsadzie spektaklu występują uczniowie liceum w wieku 16-18 lat pod kierunkiem opiekuna i reżysera Teatru Stopa – Małgorzaty Ciuchcińskiej.

Młodzieżowy Teatr Stopa działa w CXIX Liceum Ogólnokształcącym im. Jacka Kuronia od przeszło ośmiu lat, nazwę nadali teatrowi maturzyści 2012. Grupa teatralna została założona przez uczniów pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego i instruktorki Małgorzaty Ciuchcińskiej i wkrótce zjednała sobie sympatię publiczności szkolnej i pozaszkolnej. Zdobywanie kolejnych nagród i wyróżnień na festiwalach i konkursach pozwoliło na rozszerzenie działalności grupy, do której mogą przyłączać się młodzi ludzie ze wszystkich ponadgimnazjalnych szkół warszawskich.
Teatr Stopa aktywnie współpracuje z różnymi instytucjami kultury w Warszawie, poszukuje inspiracji artystycznych uczestnicząc w przeglądach, warsztatach i pokazach otwartych np. w Teatrze Polskim i SCEK. Współpracuje z tancerzami różnych kierunków tańca oraz twórcami teatru pantomimy.”

„Porozmawiajmy jak zwierzęta”

Spektakl Teatru Stopa "Porozmawiajmy jak zwierzęta" na Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym w Płocku Heca

Spektakl „Porozmawiajmy jak zwierzęta” poprzez zwierzęcych bohaterów porusza problemy tolerancji dla odmienności, funkcjonowania w grupie i ekologii. Spektakl, oparty na  motywach sztuki Maliny Prześlugi „Dziób w dziób”, stał się inspiracją do zabawy,  improwizacji i twórczych przekształceń.

Za spektakl „Porozmawiajmy jak zwierzęta” Teatr „Stopa” został nagrodzony  na Festiwalu Teatralnym Młodych w Starej Prochowni 2017 – I nagroda oraz na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych Heca 2017 – wyróżnienie i nagroda rzeczowa.

PRZEDSTAWIENIA TEATRU STOPA

GALERIA

Obraz13
Przedstawienia Teatru Szkolnego Stopa
27721004_1751938691512144_1560380285_n
Molier.-Inna-historia.-Festiwal-Teatrow-Mlodziezowych-w-Teatrze-Polskim-w-Warszawie-2017--1024x683
Molier.-Inna-hstoria.-Scena-Teatru-Polskiego-w-Warszawie--1024x683
34
208
be2
Nastepna-stacja-rewolucja--e1582667641336
Nastepna-stacja-rewolucja-Festiwal-Teatrow-Mlodziezowych-
mrozek5
mro5-1024x683
mro2-1024x683
mro1-1-1024x683
previous arrow
next arrow

„Spektakle „Stopy” zawsze wywołują emocje, głębokie poruszenie, to co było oczywiste, już takim nie musi być, czasami zaś to, co wydaje się proste, bywa najbardziej skomplikowane… Taki jest teatr, tak są postrzegani świat i ludzie…” (fragment monografii „Złota 58. 128 lat w Służbie Oświaty”)

DAMY I HUZARY

208
Przedstawienie "Damy i Huzary"
stopa4-300x200-1
stopa2-300x200-1
206
previous arrow
next arrow

SEN O MIŁOŚCI

210
Przedstawienie "Sen o miłości"
sen-o-miłości-3-768x513-1
sen-o-miłości-1-e1455887719369
previous arrow
next arrow

MOLIER – INNA HISTORIA

27721004_1751938691512144_1560380285_n (1)
Przedstawienie "Molier inna historia"
Molier.-Inna-historia.-Festiwal-Teatrow-Mlodziezowych-w-Teatrze-Polskim-w-Warszawie-2017-png-1024x683
stopa10
stopa11
OV8A6201-1024x683
stopa3
stopa7
stopa8
stopa9
IMG_0015
stopa13
OV8A6216-1024x683
OV8A5844-1024x683
IMG_0073-1024x683
IMG_0130-1024x683
stopa6
IMG_9849-1024x683
IMG_9950-1024x683
IMG_9805-1024x683
stopa4
OV8A6300-1024x683
OV8A5916-1024x683
OV8A5870-1024x683
OV8A6027-1024x683
OV8A5964-1024x683
stopa12
OV8A6154-1024x683
OV8A6191-1024x683
stopa2
stopa15
IMG_0171-1024x683
IMG_0150-1024x683
IMG_0158-1024x683
IMG_0142-1024x683
IMG_0136-1024x683
OV8A6412-1024x683
OV8A6415-1024x683
OV8A6406-1024x683
OV8A6429-1024x683
Zdjęcie0972-768x1024-1
previous arrow
next arrow

POROZMAWIAJMY JAK ZWIERZĘTA

Porozmawiajmy-jak-zwierzeta-Ogolnopolski-Festiwal-teatralny-Heca-2017-1024x683
Przedstawienie "Porozmawiajmy jak zwierzęta"
heca22-1024x683
heca18-1024x683
heca16-1024x683
Porozmawiajmy-jak-zwierzeta-Ogolopolski-Festiwal-Teatraly-w-Plocku-Heca-2017-
OV8A6235-1024x683-1
previous arrow
next arrow

NASTĘPNA STACJA – REWOLUCJA

Nastepna-stacja-rewolucja--e1582667641336
Przedstawienie "Następna stacja - rewolucja"
mro5-1024x683
mro2-1024x683
mro6-1024x683PNG
mrozek5
Nastepna-stacja-rewolucja-Festiwal-Teatrow-Mlodziezowych-
previous arrow
next arrow

TRENING

teatr3
Trening Teatru Stopa
teatr-1
teatr2
previous arrow
next arrow

Niezależnie od kierunku kształcenia w zajęciach teatralnych mogą brać udział wszyscy uczniowie. Próby zaczynają się na początku roku szkolnego i mają na celu pogłębienie zdolności i predyspozycji każdego ucznia pragnącego spróbować swoich sił w aktorstwie. Główny cel działania teatru to rozwijanie zdolności aktorskich, w szczególności emisji głosu, improwizacji dramowych, świadomości ciała i tańca. 

Kolejne klasy o profilu teatralnym oraz uczniowie z innych klas, którzy połknęli bakcyla, poczuli aurę teatru, wystawiają sztuki z repertuaru literatury klasycznej, awangardowej a grając przed wymagającą publicznością: nauczycielami, rówieśnikami często też przed artystami współpracującymi z teatrem szkolnym, muszą wykazać się nie tylko opanowaniem tekstu , lecz dykcją, ruchem scenicznym a nade wszystko oryginalnością kreowanych postaci.

Film z Gali Molierowskiej

Przedstawienie „Molier – inna historia”