DZIEŃ PATRONA 2023

SPOTKANIE Z PANIĄ ELŻBIETĄ BIŃCZYCKĄ

Pani Elżbieta Bińczycka jest przewodniczącą Zarządu Partii Demokratycznej „Demokraci PL”. Partia ta jest sukcesorką Unii Wolności i Unii Demokratycznej, które zostały utworzone przez działaczy opozycji demokratycznej walczących z komunistyczną władzą totalitarną w PRL. Pani Elżbieta Bińczycka znała osobiście Jacka Kuronia i dlatego spotka się ze społecznością szkolną właśnie w tym dniu. W spotkaniu mogli uczestniczyć również uczniowie i nauczyciele Szkoły Sanatoryjnej we Wynnykach we Lwowie za pośrednictwem transmisji online.

Spotkanie z panią Elżbietą Bińczycką

DZIEŃ PATRONA Z MINECRAFT’EM

2022-03-02-15-1024x576
2022-03-02-16-1024x576
2022-03-02-1024x576
2022-03-02-1-1024x576
2022-03-02-7-1024x576
2022-03-02-2-1024x576
2022-03-02-3-1-1024x563
2022-03-02-5-1024x576
2022-03-02-8-1024x576
2022-03-02-13-1024x576
2022-03-02-9-1024x576
2022-03-02-12-1024x576

Uczniowie klasy 4H: Mateusz Chodorowski, Szymon Pochanke, Sebastian Jędrzejewski i Angelika Urban przygotowali dla Was mapę w Minecraft Education Edition za pośrednictwem której możecie odbyć interesującą podróż w czasie i przestrzeni po budynku CXIX Liceum Ogólnokształcącego im. Jacka Kuronia w Warszawie poznając historię szkoły i patrona. Autorzy przygotowali dla Was także kilka zadań do rozwiązania.

Tutaj możecie wyruszyć w podróż po historii szkoły w czasie i przestrzeni. Poniżej jest możliwość pobrania gry na swój komputer. Zapraszamy do zabawy!

Pobierz Microsoft Education Edition

Pobierz plik z grą

AUTORZY

Mateusz jest głównym autorem mapy stworzonej w Minecraft Education Edition, za pośrednictwem której możecie dowiedzieć się więcej na temat historii szkoły i Patrona.

Autorką zadań o Patronie, które znajdziecie w świecie Minecraft jest Angelika Urban, wiceprzewodnicząca Samorządu Uczniowskiego. Angelika przygotowywała również Konkurs wiedzy o Jacku Kuroniu.

Drugim głównym twórcą mapy przedstawiającej budynek szkoły w Minecraft jest Szymon Pochanke. Przy budowaniu mapy oraz tworzeniu mechanizmów pomagał także Sebastian Jędrzejewski. Wszyscy potraktowali swoje zadanie niezwykle poważnie i przygotowali mapę w oparciu o istniejące plany budynku w skali 1:1.

FILM O PATRONIE

W tym dniu został udostępniony film o Jacku Kuroniu przygotowany specjalnie na tę uroczystość.

WYSTAWA W BIBLIOTECE

W czytelni można było obejrzeć wystawę książek o Jacku Kuroniu ze zbiorów Biblioteki Szkolnej oraz inne materiały audiowizualne i archiwalne online.

Jacek Kuroń w Księdze Dziesięciolecia Polski Niepodległej 1989-1999 wydanej pod red. Waldemara Kuczyńskiego
Jacek Kuroń - Minister Pracy i Polityki Socjalnej w rządzie Hanny Suchockiej
Jacek Kuroń w rządzie Hanny Suchockiej
Książki autobiograficzne Jacka Kuronia, ksiażka Andrzeja Friszke pt. "Czas KOR-u. Jacek Kuroń a geneza Solidarności" oraz książka Katarzyny Skrzydłowskiej-Kalukin "Gajka i Jacek"
Książka Andrzeja Friszke pt. "Czas KOR-u. Jacek Kuroń a geneza Solidarności", książka Katarzyny Skrzydłowskiej-Kalukin "Gajka i Jacek" oraz "Rzeczpospolita naszych wnuków" Jacka Kuronia
Jacek Kuroń - Minister Pracy i Polityki Socjalnej w rządzie Hanny Suchockiej
Jacek Kuroń w rządzie Hanny Suchockiej

ATMOSFERA PRL

Na terenie naszego liceum przenieśliśmy się do epoki PRL-u poprzez wystrój szkoły, ubiór oraz muzykę.

Atmosfera PRL-u w Dniu Patrona
Logo witryny

HISTORIA I TERAŹNIEJSZOŚĆ

„Z historią naznaczoną poświęceniem i cierpieniem ludzi przetrwał, miał dawać kolejnym pokoleniom świadectwo, że bohaterstwo może też mieć wymiar codziennych działań, z pozoru  prozaicznych czynności, ale zawsze  nakierowanych na potrzeby drugiego człowieka, bo tylko wtedy uczenie się drugiego człowieka ma sens.”

Tak podsumowały historię budynku przy ul Złotej 58 autorki monografii „Złota 58. 128 lat w Służbie Oświaty” pani Zofia Ustaborowicz-Sobiepanek i pani Jolanta Tulibacka. Książka ta jest zwieńczeniem ogromnej pracy badawczej nad historią szkoły i budynku przy ul. Złotej 58. Jej fragmenty, zeznanie Zofii Rus z Archiwum Historii Mówionej oraz fragmenty monografii Macieja Kledzika „Między Marszałkowską i Żelazną Al. Sikorskiego i Pańską” są wplecione w przygotowany przez uczniów Dzień Patrona z Minecraft’em. Źródła te są dostępne również w Bibliotece Szkolnej.

Obraz3 (1)
Obraz6