BIBLIOTEKA

Biblioteka Szkolna CXIX Liceum Ogólnokształcącego im. Jacka Kuronia w Warszawie pełni rolę szkolnego centrum informacji multimedialnej. Tworzy je wypożyczalnia, która jest miejscem przechowywania, wypożyczania i opracowania zbiorów oraz czytelnia, która jest miejscem pracy dla uczniów i nauczycieli.

Biblioteka Szkolna gromadzi w swoich zbiorach około 10000 woluminów. Pierwszy wpis w księdze inwentarzowej pojawił się 20 września 1945 roku. W ciągu ostatnich 3 lat zbiory powiększyły się o ok. 1380 woluminów. Zakup nowych zbiorów jest finansowany z budżetu szkoły, funduszu Rady Rodziców oraz programów ministerialnych.

W 2017 r. nasze liceum otrzymała dofinansowanie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, co pozwoliło na znaczne wzbogacenie i zaktualizowanie księgozbioru w nowości wydawnicze. Księgozbiór biblioteki ma charakter humanistyczny i jest uzupełniany zgodnie z kierunkami kształcenia w naszej szkole, a więc politologicznym, teatralno – filmowym, ekonomicznym i medycznym. Szczególnie rozbudowany jest księgozbiór z takich dziedzin jak historia, teoria i historia literatury.

Księgozbiór biblioteki jest wzbogacany także dzięki darom od osób prywatnych, uczniów, instytucji i szkół wyższych. Oprócz książek biblioteka posiada w swoich zbiorach filmy DVD – adaptacje lektur szkolnych, filmy historyczne, dokumentalne i klasykę kina.

Link do katalogu elektronicznego Biblioteki Szkolnej

Link do strony www.biblioteka119.pl

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TŁUMACZA 2021

Św. Hieronim - patron tłumaczy
Św. Hieronim – Patron tłumaczy

30 września, jak co roku, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tłumacza. Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury organizuje spotkania z tłumaczami online, w Teatrze Nowym i instytucjach kulturalnych w celu przybliżenia pracy tłumacza. Program wydarzeń jest dostępny na stronie Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury na Facebooku – link.

Wybrane wydarzenia:

30 września 2021 o 18:30 w Instytucie Cervantesa o przekładzie odnalezionych zbiorów wierszy Federico Garcii Lorki porozmawiają Marcin Kurek i Carlos Marrodán Casas. Przed nimi wyzwanie: uzgodnić polską wersję niepublikowanego dotychczas w języku polskim wiersza „Tierra y Luna”, od którego pochodzi nazwa odnalezionego zbioru wierszy. Każdy z nich z osobna przygotuje swoją wstępną wersję, a następnie obaj tłumacze będą próbowali dojść do porozumienia, motywując swoje wybory i wątpliwości, a publiczność będzie mogła aktywnie uczestniczyć w tym spotkaniu. Zanim to jednak nastąpi, na scenie pojawi się ważna postać redaktora – będzie nim znany pisarz i redaktor Jan Gondowicz – który przedstawi swoje propozycje oraz argumenty. Spotkanie poprowadzi Dyrektor Instytutu Cervantesa w Warszawie, Abel Murcia.

Więcej informacji na stronie www.biblioteka119.pl

Odnalezione zbiory wierszy Federico Garcii Lorki
Przejdź do blogu Rozmowy o tłumaczeniach Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury

FESTIWAL ABSLOWENTÓW CAMBRIDGE 2021