BIBLIOTEKA

Biblioteka Szkolna CXIX Liceum Ogólnokształcącego im. Jacka Kuronia w Warszawie pełni rolę szkolnego centrum informacji multimedialnej. Tworzy je wypożyczalnia, która jest miejscem przechowywania, wypożyczania i opracowania zbiorów oraz czytelnia, która jest miejscem pracy dla uczniów i nauczycieli.

Biblioteka Szkolna gromadzi w swoich zbiorach około 10000 woluminów. Pierwszy wpis w księdze inwentarzowej pojawił się 20 września 1945 roku. W ciągu ostatnich 3 lat zbiory powiększyły się o ok. 1380 woluminów. Zakup nowych zbiorów jest finansowany z budżetu szkoły, funduszu Rady Rodziców oraz programów ministerialnych.

W 2017 r. nasze liceum otrzymała dofinansowanie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, co pozwoliło na znaczne wzbogacenie i zaktualizowanie księgozbioru w nowości wydawnicze. Księgozbiór biblioteki ma charakter humanistyczny i jest uzupełniany zgodnie z kierunkami kształcenia w naszej szkole, a więc politologicznym, teatralno – filmowym, ekonomicznym i medycznym. Szczególnie rozbudowany jest księgozbiór z takich dziedzin jak historia, teoria i historia literatury.

Księgozbiór biblioteki jest wzbogacany także dzięki darom od osób prywatnych, uczniów, instytucji i szkół wyższych. Oprócz książek biblioteka posiada w swoich zbiorach filmy DVD – adaptacje lektur szkolnych, filmy historyczne, dokumentalne i klasykę kina.             

Link do katalogu elektronicznego Biblioteki Szkolnej        

Link do strony www.biblioteka119.pl

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TŁUMACZA 2021

Św. Hieronim - patron tłumaczy
Św. Hieronim – Patron tłumaczy

30 września, jak co roku, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tłumacza. Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury organizuje spotkania z tłumaczami online, w Teatrze Nowym i instytucjach kulturalnych w celu przybliżenia pracy tłumacza. Program wydarzeń jest dostępny na stronie Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury na Facebooku – link. 

Wybrane wydarzenia: 

30 września 2021 o 18:30 w Instytucie Cervantesa o przekładzie odnalezionych zbiorów wierszy Federico Garcii Lorki porozmawiają Marcin Kurek i Carlos Marrodán Casas. Przed nimi wyzwanie: uzgodnić polską wersję niepublikowanego dotychczas w języku polskim wiersza „Tierra y Luna”, od którego pochodzi nazwa odnalezionego zbioru wierszy. Każdy z nich z osobna przygotuje swoją wstępną wersję, a następnie obaj tłumacze będą próbowali dojść do porozumienia, motywując swoje wybory i wątpliwości, a publiczność będzie mogła aktywnie uczestniczyć w tym spotkaniu. Zanim to jednak nastąpi, na scenie pojawi się ważna postać redaktora – będzie nim znany pisarz i redaktor Jan Gondowicz – który przedstawi swoje propozycje oraz argumenty. Spotkanie poprowadzi Dyrektor Instytutu Cervantesa w Warszawie, Abel Murcia. 

Więcej informacji na stronie www.biblioteka119.pl 

Odnalezione zbiory wierszy Federico Garcii Lorki
Przejdź do blogu Rozmowy o tłumaczeniach Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury

FESTIWAL ABSLOWENTÓW CAMBRIDGE 2021

Zapewne wielu z Was myśli o studiach za granicą. Uniwersytet Cambridge organizuje po raz kolejny Festiwal Absolwentów Cambridge, który jest okazją do zgromadzenia ludzi z różnych stron świata, również absolwentów tego Uniwersytetu, w celu odkrywania nowych fascynujących badań i nawiązania kontaktu z innymi. Program festiwalu to spotkania i dyskusje online na tematy bardzo ważne dla nas, a związane z pandemią, zmianami klimatu, nauką, polityką, biologią, zoologią, poszukiwaniem nowych metod leczenia, fizyką. Oprócz spotkań naukowych można obejrzeć piękne ogrody np. Murray Edwards College. Jutro ostatni dzień festiwalu, ale wszystkie spotkania będzie można obejrzeć w serwisie Youtube, a niektóre już są dostępne na stronie:

Program Festiwalu Absolwentów Cambridge 2021 – przejdź do strony internetowej

ALUMNI FESTIWAL 2021