Jesteś tutaj:

Kategoria: Brak kategorii

Więcej o NASZA MŁODZIEŻ W TELEWIZJI POLSKIEJ

26 maja reprezentacje poszczególnych klas naszej szkoły miały możliwość zwiedzania siedziby TVP na Woronicza. Na początku młodzież uczestniczyła w wykładzie ,,STOP HEJT” pana Sławomira Matczaka dyrektora Akademii Telewizyjnej. Wykład był bardzo interesujący, zwrócił uwagę na wiele aspektów związanych z hejtem. Prelegent przywołał wiele konkretnych przypadków z życia społecznego ilustrujących zjawisko hejtu w Polsce w ostatnich latach i jego skutki. Przypomniał również przepisy prawne regulujące sprawy związane z hejtem. Każdy na pewno wyniósł pouczające wnioski z analizy zjawiska hejtu, aby przede wszystkim budować poczucie własnej wartości w dzisiejszym świecie i nie być obojętnym na krzywdę innych. Następnie młodzież miała okazję uczestniczyć w symulacji audycji telewizyjnej. Nagrano wywiad telewizyjny dotyczący przeciwdziałania i radzenia sobie z hejtem. W role dziennikarzy i gości telewizyjnych wcielili się uczniowie i bardzo dobrze się zaprezentowali. Potem wszyscy mogli ten wywiad zobaczyć na dużym ekranie, został przez panią dziennikarkę omówiony, usłyszeliśmy wskazówki i porady dotyczące prezencji telewizyjnej. Następnie zwiedzaliśmy gmach Telewizji, mogliśmy zajrzeć na plan teleturnieju „Jaka to melodia” oraz widzieliśmy przygotowania do innych programów a potem studio plenerowe „Pytania na Śniadanie”. Wycieczka pozwoliła uczniom zobaczyć, jak wygląda praca w telewizji z dwóch stron kamery oraz jak ważna jest kultura wypowiedzi, odpowiednia prezencja oraz odpowiedzialność za słowa w mediach. Wycieczka była bardzo interesująca i pouczająca.

Więcej o ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Dzień ten stał się świętem książki blisko 100 lat temu. Pomysł zrodził się w Katalonii i święto zaczęto obchodzić po raz pierwszy w 1926 roku z inicjatywy wydawcy z Walencji Vicente Clavel Andres. Dlaczego wybrano 23 kwietnia? Ten właśnie dzień jest dniem urodzin lub śmierci najbardziej znanych pisarzy, wybitnych autorów arcydzieł literatury światowej takich, jak: Miguel de Cervantes, Wiliam Szekspir, Inca Garcilaso de la Vega, Maurice Druon, Vladimir Nabokov i in. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym od 1930 roku, a UNESCO ustanowiło 23 kwietnia „Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich” w 1995 roku. Oprócz promocji czytelnictwa 23 kwietnia jest także dniem edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Zdecydowano, że przypominanie czytelnikom o niekwestionowalności praw twórców do ich dzieł jest równie ważne jak czytanie.

„Dawno temu człowiek dał książkom moc tworzenia światów, tych realnych i wyimaginowanych, odzwierciedlających wielorakość ludzkiego doświadczenia. To pisarze pomagają nam dzielić się pomysłami, zyskiwać informacje oraz inspirować podziw dla odmiennych kultur, umożliwiając w ten sposób nieograniczone formy komunikacji między ludźmi w różnych czasach i przestrzeniach.” (UNESCO)

Równolegle UNESCO przyznaje tytuł Światowej Stolicy Książki miastu, które przygotowało najlepszy program promujący czytelnictwo. W tym roku tytuł ten przypadł miastu Rabat w Maroku.

Rabat, jako dwudzieste szóste miasto noszące ten tytuł od 2001 r., plasuje się po Madrycie (2001), Aleksandrii (2002), New Delhi (2003), Antwerpii (2004), Montrealu (2005), Turynie (2006), Bogocie (2007), Amsterdamie (2008), Bejrucie (2009), Lublanie (2010), Buenos Aires (2011), Erewaniu (2012), Bangkoku (2013), Port Harcourt (2014), Incheon (2015), Wrocławiu (2016), Conakry ( 2017), Atenach (2018), Szardży (2019), Kuala Lumpur (2020), Tbilisi (2021), Guadalajarze (2022) i Akrze (2023), Strasburgu (2024) i Rio de Janeiro (2025).

Projekt został zrealizowany w ramach dofinansowania z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w Naszym Liceum

W dniu święta książki i własności intelektualnej zapraszam wszystkich do Biblioteki Szkolnej. Czeka tu na Was wiele interesujących książek, zwłaszcza tych wybranych przez Was i zakupionych w bieżącym roku szkolnym w ramach dofinansowania z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Możecie wziąć udział w konkursie lub zamienić się książką z innym czytelnikiem lub dowiedzieć się czegoś o prawie autorskim.

Konkurs na recenzję książki

Przeczytaj książkę z nowości zakupionych w ramach dofinansowania z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, które znajdziesz w Bibliotece Szkolnej na półce Nowości, i napisz recenzję. Na autorów najlepszych recenzji czekają nagrody książkowe.

Książki zakupione w ramach dofinansowania z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – zobacz w katalogu

Regulamin konkursu na recenzję książki (PDF, 207 KB)

Bookcrossing

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich proponujemy Bookcrossing w naszej Bibliotece Szkolnej. Książki nie lubią leżeć więzione na półkach i kurzyć się, wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane.

Przynieś książkę, którą już przeczytałeś i leży na półce, do Biblioteki Szkolnej w dniach od 23 do 30 kwietnia. Może ktoś z Twoich kolegów chętnie ją przeczyta, a Ty będziesz mógł skorzystać z książek innych czytelników?

Zapraszamy do zabawy!

Plakat Piotra Depty-Kleśty z napisem Polska Izba Książki 23 Kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Informacja dot. praw autorskich – autor projektu: Piotr Depta-Kleśta licencja CC BY-SA 3.0.

Więcej o NASZ UCZEŃ W FINALE ZNAJOMOŚCI AFRYKI

Z wielką przyjemnością informujemy, że uczeń naszej szkoły Krzysztof Sieciński (klasa 1C) został finalistą Olimpiady Znajomości Afryki, a 15 kwietnia w Krakowie powalczy o  tytuł laureata. Gratulujemy również pozostałym uczestnikom, którym zabrakło bardzo niewiele, by awansować do etapu centralnego.

Gratulujemy raz jeszcze i życzymy powodzenia na etapie centralnym.

Więcej o PROJEKT EDUKACYJNY O STANIE WOJENNYM

Młodzież ze szkolnej drużyny debatanckiej w składzie Maksymilian Chendoska 2A, Paweł Bogucki 3E, Jan Pogorzelski 4D, Lena Żywica 1A (opozycja) oraz Franciszek Sulik 1D, Mikołaj Piłatowicz 1A, Maciej Woźniak 1A oraz Antoni Koszewski 1E (propozycja) oraz klasy 1A i 3F z rozszerzoną historią realizowały projekt ,,o stanie wojennym,,. Głównym celem projektu było znalezienie odpowiedzi na pytanie: „Czy stan wojenny był potrzebny-czy był koniecznością czy decyzją polityczną?” Realizacja projektu rozpoczęła się w styczniu 2026 – uczniowie korzystali z księgozbioru Biblioteki Szkolnej, przygotowując się do debaty oksfordzkiej, która została rozegrana 26 lutego 2026 r. Drużyna propozycji broniła tezy, że wprowadzenie stanu wojennego było złe, opozycja, że wprowadzenie stanu wojennego było koniecznością. Decyzją publiczności zwyciężyła opozycja, a najlepszym mówcą debaty został Maciej Woźniak z klasy 1A, reprezentujący opozycję. Publicznością podczas debaty byli uczniowie klasy 1A i 3F, którzy mieli szansę poszerzyć swoje wiadomości na temat stanu wojennego. W marcu na zakończenie projektu klasy 1A i 3F obejrzały film nagrany przez uczniów z klasy 3F – Zosię Okuniewską, Hanię Raczyńską, Marysię Komorowską i Ignacego Cieślaka dotyczący stanu wojennego. Uczniowie nagrali wspomnienia uczestników, odnaleźli miejsca ważne dla wydarzeń z lat 1981-83. Działania w czasie projektu pozwoliły uczniom nabyć umiejętności takie jak: rozplanowanie swojej pracy, poszukiwanie i analiza informacji, przygotowanie bibliografii załącznikowej w oparciu o księgozbiór biblioteki szkolnej, zaprezentowanie swojej pracy na forum. Projekt pozwolił pogłębić wiedzę na temat stanu wojennego, rozbudzić zainteresowanie formułą debat oksfordzkich oraz rozwinąć umiejętności oratorskie.

Nauczyciele historii

Projekt został zrealizowany w ramach dofinansowania z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
Drużyny propozycji i opozycji podczas szkolnej debaty o stanie wojennym
previous arrow
next arrow
Więcej o WARSZTATY W MUZEUM NARODOWYM

13 lutego 2026 r. klasa 1C, wraz z nauczycielem języka polskiego, panem Krystianem Rubajczykiem, uczestniczyła w warsztatach „W blasku średniowiecza” w Muzeum Narodowym.

Podczas zajęć uczniowie mieli okazję poznać specyfikę średniowiecznej sztuki, a także uczyć się, w jaki sposób analizować i interpretować dawne dzieła. Była to cenna lekcja, łącząca wiedzę z zakresu literatury, historii i historii sztuki, a jednocześnie inspirujące spotkanie z kulturą minionych epok.

Uczniowie klasy 3C w Muzeum Narodowym na warsztatach "W blasku średniowiecza"
previous arrow
next arrow

Do góry